O naszym Konkursie

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Lotniczej
„Latająca Miotła Baby Jagi”

Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bytomiu oraz Stowarzyszenie Technicznych Szkół Lotniczych już od dekady organizują wyjątkowy konkurs objęty patronatem Wojskowej Akademii Technicznej. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Lotniczej „Latająca Miotła Baby Jagi” przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich kształcących się w zawodach lotniczych, a jego najważniejszym celem jest propagowanie i poszerzanie wiedzy lotniczej wśród młodzieży.

Pomysłodawcą tego wydarzenia i jednocześnie organizatorem konkursu przez wiele lat był nasz nauczyciel, nawigator lotniczy – pan Józef Tworek. Co roku oczekujemy znamienitych gości z całego kraju. To oni – najlepsi z najlepszych – w murach naszej szkoły rywalizują o prestiżową statuetkę, która trafia w ręce zwycięskiej drużyny na rok, czyli do czasu kolejnej edycji konkursu. Gotowi o nią walczyć mierzą się z pytaniami z zakresu: historii lotnictwa, aerodynamiki i mechaniki lotu, lotnictwa wojskowego, podstaw prawa lotniczego i ruchu lotniczego, podstaw meteorologii, podstaw nawigacji lotniczej, podstaw konstrukcji lotniczych, podstaw napędów lotniczych, podstaw frazeologii lotniczej w języku angielskim oraz rozpoznawania statków powietrznych i ich elementów ze zdjęć.

Od samego początku przewodniczącym jury konkursu „Latająca Miotła Baby Jagi” jest  przedstawiciel Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Tradycyjnie, obecnością w czasie tego eventu zaszczycają nas firmy lotnicze, dronowe oraz uczelnie wyższe, które od lat fundują wspaniałe nagrody dla zwycięzców i uczestników zmagań.
Co ciekawe, konkurs w 2019 roku odbył się w czasie organizowanej przez Technikum nr 4 IX Konferencji Stowarzyszenia Technicznych Szkół Lotniczych. Warto również dodać, że w X – jubileuszowej edycji – z 10 marca 2023 roku wzięło udział aż 18 trzyosobowych drużyn uczniów kształcących się w zawodach lotniczych z Bydgoszczy, Częstochowy, Dęblina, Gliwic, Krakowa, Katowic, Sosnowca i Warszawy. W tym roku Statuetka Baby Jagi pozostała w naszej szkole, ponieważ drużyna „Elektronika” zwyciężyła, II miejsce zdobyli uczniowie Technikum Lotniczego Zespół Szkół ZDZ w Katowicach, a III miejsce przypadło uczniom z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy.

8 marca 2024 roku odbędzie się XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Lotniczej „Latająca Miotła Baby Jagi”

Nasze wartości

Nasze wartości definiują, kim jesteśmy i jak działamy.

Pasja

Jesteśmy pędzeni niezwykłą pasją do lotnictwa i wszystkiego, co z nim związane. Energia i determinacja są naszym motorem do osiągania doskonałości.

Rozwój umiejętności

Zwiększanie świadomości, umiejętności oraz zainteresowań uczniów związanych z tematyką zarządzania lotnictwem cywilnym.


Dołącz do nas już teraz

Rozpocznij swoją przygodę z lotnictwem i spełnij swoje marzenia

Scroll to Top